OGRANICZENIA STOSOWANIA TESTÓW STATYSTYCZNYCH
Main Article Content
Słowa kluczowe
:
model statystyczny; idea Neymana-Pearsona; moc i rozmiar testu; test Coxa; testy dla prób nieprostych
Abstrakt
Celem artykułu jest wskazanie ograniczenia stosowania testów statystycznych opartych na teorii Neymana-Pearsona. Najważniejszą cechą każdego testu jest jego moc, którą możemy zbadać, wtedy gdy jednoznacznie mamy sformułowaną zarówno hipotezę zerową, jak i hipotezę alternatywną. W artykule przedstawimy przykład takiego testu, dla którego określimy empiryczną moc i jego rozmiar.
Article Details
Jak cytować
Domański, C. (2015). OGRANICZENIA STOSOWANIA TESTÓW STATYSTYCZNYCH. Metody Ilościowe W Badaniach Ekonomicznych, 16(3), 18–25. Pobrano z https://qme.sggw.edu.pl/article/view/3780
Statystyki
Downloads
Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Inne teksty tego samego autora
- Czesław Domański, TEST ZGODNOŚCI χ2 OPARTY NA PRÓBACH NIEPROSTYCH , Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych: Tom 17 Nr 3 (2016)
- Czesław Domański, Dążenie do prawdy jako źródło etyki statystyka , Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych: Tom 25 Nr 3 (2024)
Licencja
Publikowane artykuły dostępne są na warunkach Open Access na zasadach licencji Creative Commons CC BY-NC – do celów niekomercyjnych udostępnione materiały mogą być kopiowane, drukowane i rozpowszechniane. Autorzy ponoszą opłatę za opublikowanie artykułu.