Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
Zgłoszenie nie było jeszcze publikowane, ani nie zostało wysłane do innego czasopisma (lub odpowiednie wyjaśnienie zostało zawarte w sekcji komentarzy dla redaktora).
Plik zgłoszenia zapisane jest w formacie zapisu OpenOffice, Microsoft Word lub RTF.
Jeżeli są dostępne, dostarczono URL odnośników.
Tekst jest zapisany pojedynczymi spacjami, czcionką 11 punktów, zawiera kursywę zamiast podkreślników (wyjąwszy adresy URL); ilustracje, wykresy i tabele zostały wklejone we właściwe miejsca.
Tekst przestrzega wymogów stylistycznych i bibliograficznych wyznaczonych we Wskazówkach dla autora.
Autor/Autorzy artykułu są zobowiązani do przesłania na adres Redakcji listę trzech potencjalnych recenzentów.
W czasopiśmie „Quantitative Methods in Economics” przestrzegane są standardy zapewniające czytelników, że autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy. Redakcja czasopisma dokłada wszelkich starań, aby wyeliminować przypadki „ghostwriting” i „guest autorship”.
„Ghostwriting” oznacza sytuację, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
„Guest authorship” („honorary authorship”) odnosi się do sytuacji, gdy udział autora był znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
Aby zapobiec przypadkom „ghostwriting”, „guest authorship”, redakcja czasopisma „Quantitative Methods in Economics” wymaga od autorów informacji na temat wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji. Dlatego też w Oświadczeniach Autorów należy podać informacje na ten temat. Autorzy publikowanej pracy składają oświadczenie, w którym przenoszą swe prawa autorskie na wydawcę i deklarują, że praca nie była publikowana w innym czasopiśmie oraz nie narusza praw autorskich innych osób.
Procedura recenzowania
Artykuły, które nie spełniają wymogów edytorskich i formalnych nie są przyjmowane przez redakcję. Do oceny każdego artykułu powołuje się dwóch recenzentów spoza jednostki autora. Recenzje są wykonywane w tzw. „double-blind review process”, co oznacza, że zarówno recenzenci jak i autorzy nie znają swoich tożsamości. Recenzja ma formę pisemną i sporządzana jest na formularzu, który zamieszczono na stronie internetowej czasopisma. Autorzy otrzymują do wglądu obie recenzje. W sytuacji konieczności dokonania znacznych zmian sugerowanych przez recenzentów, artykuł po poprawkach trafia do ponownej recenzji, co może wiązać się opóźnieniem terminu jego publikacji.