POWIĄZANIA PRZYCZYNOWE MIĘDZY CENAMI PSZENICY W POLSCE I NIEMCZECH – ANALIZA W DZIEDZINIE CZĘSTOTLIWOŚCI
Main Article Content
Słowa kluczowe
:
przyczynowość; transmisja pozioma cen; analiza spektralna; ceny pszenicy
Abstrakt
Analiza przyczynowości w sensie Grangera w dziedzinie czasu nie pozwala na udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przyczynowość jest wynikiem transmisji sygnałów o niskich czy o wysokich częstotliwościach. W niniejszym opracowaniu wykorzystano test Breitunga-Candelona do oceny przyczynowości w sensie Grangera w dziedzinie częstotliwości tygodniowych cen pszenicy paszowej w Polsce i Niemczech w latach 2005- 2013. Przeprowadzone badania potwierdziły występowanie przyczynowości między cenami wskazując jednocześnie, że transmisja sygnałów cenowych z rynku niemieckiego do polskiego dotyczy głównie cykli o niskich częstotliwościach.
Article Details
Jak cytować
Hamulczuk, M. (2015). POWIĄZANIA PRZYCZYNOWE MIĘDZY CENAMI PSZENICY W POLSCE I NIEMCZECH – ANALIZA W DZIEDZINIE CZĘSTOTLIWOŚCI. Metody Ilościowe W Badaniach Ekonomicznych, 16(3), 83–92. Pobrano z https://qme.sggw.edu.pl/article/view/3786
Statystyki
Downloads
Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Podobne artykuły
- Andrzej Geise, WPŁYW CEN ROPY NAFTOWEJ NA PRODUKCJĘ I INFLACJĘ W WYBRANYCH PAŃSTWACH UNII EUROPEJSKIEJ , Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych: Tom 16 Nr 3 (2015)
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Mariusz Hamulczuk, Stopień agregacji przestrzennej a zmienność szeregów czasowych cen surowców rolnych , Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych: Tom 12 Nr 2 (2011)
- Mariusz Hamulczuk, Katarzyna Hertel, AGMEMOD MODEL – STRUCTURE AND APPLICATION FOR ANALYSIS AND SIMULATION OF POLISH AGRICULTURAL SECTOR , Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych: Tom 10 Nr 1 (2009)
- Mariusz Hamulczuk, STRUCTURAL BREAKS IN FARM AND RETAIL PRICES OF BEEF MEAT IN POLAND , Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych: Tom 14 Nr 1 (2013)
Licencja
Publikowane artykuły dostępne są na warunkach Open Access na zasadach licencji Creative Commons CC BY-NC – do celów niekomercyjnych udostępnione materiały mogą być kopiowane, drukowane i rozpowszechniane. Autorzy ponoszą opłatę za opublikowanie artykułu.