Rozwój demograficzny wsi: trendy i perspektywy (1950–2030)

Main Article Content

Jan Paradysz
Karolina Paradysz


Słowa kluczowe : ludność wiejska; migracje miasto-wieś; współczynniki dzietności teoretycznej; oczekiwane trwanie życia noworodka; teorie przejścia demograficznego.
Abstrakt
W artykule omawiamy rozwój ludności wiejskiej w Polsce w ciągu ostatnich 60 lat i najnowsze prognozy demograficzne Głównego Urzędu Statystycznego. Przedmiotem naszej uwagi są także procesy demograficzne w przekroju miasto-wieś. Polska należy do mniej zurbanizowanych krajów europejskich. Z krajów sąsiadujących z Polską, niższy odsetek ludności miejskiej występuje tylko na Słowacji. Jednakże w przeszłości różnice w poziomie urbanizacji Polski i innych krajów europejskich były dużo większe. W latach 1950-1990 odsetek ludności miejskiej w Polsce wzrósł z 35 do 62%. Natomiast od 1990r. odsetek ludności wiejskiej przestał opadać a w ostatnich kilku latach widoczny jest nawet spadek urbanizacji naszego kraju. Główną przyczyną zmiany jest systematyczna zmiana kierunków migracji. Coraz więcej ludności miejskiej przesiedla się na wieś. Dość zastanawiające, że proces ten zaczął się znacznie wcześniej, niż zmienił się system polityczny w Polsce. Od 1975r. zmniejsza się systematycznie ujemne saldo migracji wieś -miasto a od 2000r. coraz więcej ludności wędruje na wieś niż niej wychodzi. Zwracamy też uwagę, że podobne zjawiska wzrostu znaczenia zaludnienia obszarów wiejskich występują także w innych krajach. Jednakże, chociaż Polska podąża za krajami europejskimi także w sferze przemian obyczajowych, to wieś wydaje się ostoją tradycyjnych wartości rodzinnych.

Article Details

Jak cytować
Paradysz, J., & Paradysz, K. (2012). Rozwój demograficzny wsi: trendy i perspektywy (1950–2030). Metody Ilościowe W Badaniach Ekonomicznych, 13(1), 167–183. Pobrano z https://qme.sggw.edu.pl/article/view/3520
Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.