PRZYCZYNOWOŚĆ W SENSIE GRANGERA – WYBRANE METODY
Main Article Content
Słowa kluczowe
:
przyczynowość w sensie Grangera; przyczynowość nieliniowa; test Hiemstry-Jonesa; test Diksa-Panchenki; kurs walutowy; wpływ kryzysu
Abstrakt
Definicja przyczynowości w sensie Grangera stanowi kompromis umożliwiający statystyczne testowanie tej zależności. Liniowa przyczynowość to zawężenie tego pojęcia, w istocie chodziło o zależności procesów generujących dane. Istnieją testy dla zmiennych niestacjonarnych, testy przyczynowości nieliniowej itd. Omawiamy niektóre z nich. W części empirycznej stosujemy nieliniowy test Diksa-Panchenki do szeregów finansowych w celu sprawdzenia, czy wyniki różnią się od wyników testu Grangera.
Article Details
Jak cytować
Syczewska, E. M. (2014). PRZYCZYNOWOŚĆ W SENSIE GRANGERA – WYBRANE METODY. Metody Ilościowe W Badaniach Ekonomicznych, 15(4), 169–180. Pobrano z https://qme.sggw.edu.pl/article/view/3740
Statystyki
Downloads
Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Podobne artykuły
- Robert Rusielik, EFEKTYWNOŚĆ I PRODUKTYWNOŚĆ ROLNICTWA W POLSCE – ANALIZA Z WYKORZYSTANIEM INDEKSÓW TFP HICKSA-MOORSTEENA , Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych: Tom 15 Nr 4 (2014)
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.
Licencja
Publikowane artykuły dostępne są na warunkach Open Access na zasadach licencji Creative Commons CC BY-NC – do celów niekomercyjnych udostępnione materiały mogą być kopiowane, drukowane i rozpowszechniane. Autorzy ponoszą opłatę za opublikowanie artykułu.